Race Results for…
Epic Character Race 5K & 10K Weekend presented by Running Universal

February 02, 2020 Results presented by Laughing Rhino Events and timed by Laughing Rhino Events
Participants:
1977
Last Updated:
2/1/2020 1:42:01 PM
Stats

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
1977 entrants …
10K Results
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
177 Ian Bordelon 33:45.3 10K M Pensacola Male 25 to 29 5:26/M 1 1 0
2136 Thomas Wiese 36:02.5 10K M Kissimmee Male 30 to 34 5:48/M 2 2 0
1295 Zack Potgeter 37:31.0 10K M Kissimmee Male 25 to 29 6:02/M 3 3 0
548 Daniel Erickson 39:38.8 10K M Lithia Male 20 to 24 6:23/M 4 4 1
628 Amanda Froehlich Chow 40:30.0 10K F Clavet Female 30 to 34 6:31/M 1 5 0
1310 Michael Psolla 41:04.8 10K M Woodridge Male 30 to 34 6:37/M 6 7 1
647 Rick Gausche 41:07.7 10K M Tampa Male 35 to 39 6:37/M 7 8 1
1929 Nathan Shaffer 41:43.1 10K M Orlando Male 16 to 19 6:43/M 8 9 1
827 Vince Huang 41:47.1 10K M Beverly Hills Male 40 to 44 6:43/M 9 10 1
1102 Matthew McHugh 42:05.9 10K M Tampa Male 30 to 34 6:47/M 10 11 2
2195 Brett Clark 42:20.0 10K M Orlando Male 40 to 44 6:49/M 11 12 2
12 Allison Abbott 43:00.4 10K F Shorewood Female 45 to 49 6:55/M 2 13 0
1091 Amy McCarley 43:17.8 10K F Winter Park Female 45 to 49 6:58/M 3 14 0
826 Eugene Huang 43:51.9 10K M Beverly Hills Male 40 to 44 7:04/M 14 15 3
1563 Jason Stevens 43:52.9 10K M Worthington Male 50 to 54 7:04/M 15 16 1
1739 Jacob Weiner 43:47.5 10K M Boynton Beach Male 11 to 15 7:03/M 12 17 1
322 Julian Clause 43:51.0 10K M Toms River Male 35 to 39 7:03/M 13 18 2
725 Morgan Hall 44:12.0 10K M Syracuse Male 40 to 44 7:07/M 16 19 4
2090 Hugh Owen 40:28.7 10K M Arlington Male 40 to 44 6:31/M 5 20 0
1977 Amy Chacharone 44:44.2 10K F Worcester Female 40 to 44 7:12/M 4 21 0
1425 Sherre Sachar 45:22.3 10K F Orlando Female 30 to 34 7:18/M 6 22 1
1116 Rene Mendoza 45:01.5 10K M Miramar Male 35 to 39 7:15/M 18 23 3
1490 Kallie Rae Shimel 45:09.1 10K F Ann Arbor Female 20 to 24 7:16/M 5 24 1
449 Buddy Dolan 45:26.6 10K M Wiindermere Male 55 to 59 7:19/M 19 25 1
1289 Ryan Pond 45:49.8 10K M Winter Garden Male 25 to 29 7:23/M 21 26 1
686 Shannon Grace 46:20.0 10K F Babcock Ranch Female 20 to 24 7:27/M 7 27 2
1478 Rocco Senia 46:17.7 10K M Rockledge Male 16 to 19 7:27/M 24 28 2
732 Mark Hamilton 46:21.7 10K M Fayetteville Male 55 to 59 7:28/M 26 29 2
760 Christopher Heath 46:31.7 10K M Orlando Male 40 to 44 7:29/M 27 30 6
631 Jonah Furukawa 46:18.6 10K M Ocoee Male 16 to 19 7:27/M 25 31 3
2135 Dave Werner 46:35.8 10K M Orlando Male 45 to 49 7:30/M 28 32 2
1983 Scott Cooke 46:09.3 10K M Austin Male 25 to 29 7:26/M 23 33 2
176 Aryn Bordelon 46:39.9 10K F Pensacola Female 25 to 29 7:31/M 9 34 1
334 Ben Compton 46:02.3 10K M Tampa Male 30 to 34 7:25/M 22 35 3
1348 Gabby Reiff 46:37.0 10K F Orlando Female 20 to 24 7:30/M 8 36 3
424 Camille Deramo 46:52.0 10K F Acworth Female 30 to 34 7:33/M 10 37 2
1010 Rob Loeffler 47:01.7 10K M Sarasota Male 45 to 49 7:34/M 29 38 3
1650 Dylan Torres 47:06.5 10K M Orlando Male 11 to 15 7:35/M 30 39 2
1668 John Turner 47:19.1 10K M Clermont Male 16 to 19 7:37/M 31 40 4
1045 Mel Malo 47:28.2 10K M Delray Beach Male 45 to 49 7:38/M 33 41 4
921 Cameron Klug 47:20.2 10K M Merritt Island Male 16 to 19 7:37/M 32 42 5
2052 Gustavo Llamas 47:29.1 10K M Orlando Male 55 to 59 7:39/M 34 43 3
1144 Joshua Mixon 47:47.4 10K M Okeechobee Male 35 to 39 7:41/M 35 44 4
1508 Justin Skoretz 47:54.4 10K M Sanford Male 45 to 49 7:43/M 38 45 5
1416 Matthew Runnals 47:51.8 10K M Longwood Male 30 to 34 7:42/M 37 46 4
537 Alexander Edel 47:51.4 10K M Oviedo Male 40 to 44 7:42/M 36 47 7
2058 Sebastian Ludwig 48:15.2 10K M Orlando Male 20 to 24 7:46/M 39 48 2
328 Tracey Cole 48:51.7 10K F Pinetta Female 40 to 44 7:52/M 12 49 1
1108 April Meadows 49:00.5 10K F Jacksonville Female 30 to 34 7:53/M 13 50 3
973 Kelsey Lay 48:48.2 10K F Tampa Female 25 to 29 7:51/M 11 51 2
1977 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
177 Ian Bordelon 33:45.3 10K M Pensacola Male 25 to 29 5:26/M 1 1 0
2136 Thomas Wiese 36:02.5 10K M Kissimmee Male 30 to 34 5:48/M 2 2 0
1295 Zack Potgeter 37:31.0 10K M Kissimmee Male 25 to 29 6:02/M 3 3 0
628 Amanda Froehlich Chow 40:30.0 10K F Clavet Female 30 to 34 6:31/M 1 5 0
12 Allison Abbott 43:00.4 10K F Shorewood Female 45 to 49 6:55/M 2 13 0
1091 Amy McCarley 43:17.8 10K F Winter Park Female 45 to 49 6:58/M 3 14 0
1 - 10
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
1702 Dylan Vining 01:12:52 10K M Parkland Male 10 and Under 11:44/M 365 538 1
1458 Logan Schmidt 01:14:10 10K M Gainesville Male 10 and Under 11:56/M 389 857 2
2076 Aiden Murphy 01:16:53 10K M Windermere Male 10 and Under 12:22/M 426 951 3
1138 Samuel Minski 01:33:29 10K M Miami Shores Male 10 and Under 15:03/M 605 1381 4
1266 Jacob Peterson 01:39:39 10K M Osteen Male 10 and Under 16:02/M 675 1390 5
1231 Isabella Pansano 01:02:59 10K F Orlando Female 10 and Under 10:08/M 133 392 1
90 Aria Barnard 01:49:12 10K F Charlottesville Female 10 and Under 17:34/M 1022 1771 2
1894 Alana Matthews 01:52:36 10K F Orlando Female 10 and Under 18:07/M 1070 1831 3
1957 Anadi Brahmbhatt 01:58:06 10K F Orlando Female 10 and Under 19:00/M 1146 1955 4
1958 Anuja Brahmbhatt 01:58:07 10K F Orlando Female 10 and Under 19:01/M 1147 1953 5
11 - 15
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
1739 Jacob Weiner 43:47.5 10K M Boynton Beach Male 11 to 15 7:03/M 12 17 1
1650 Dylan Torres 47:06.5 10K M Orlando Male 11 to 15 7:35/M 30 39 2
1711 Trey Wagner 49:17.1 10K M Fort Myers Male 11 to 15 7:56/M 42 220 3
564 Evan Farnan 50:19.9 10K M Tampa Male 11 to 15 8:06/M 51 59 4
593 Henrique Firmino 51:40.4 10K M Orlando Male 11 to 15 8:19/M 66 84 5
1654 Tayra Torres 57:23.9 10K F Orlando Female 11 to 15 9:14/M 74 179 1
152 Ryleigh Bittner 01:11:14 10K F Statesboro Female 11 to 15 11:28/M 259 506 2
945 Jordan Kruse 01:14:49 10K F Oviedo Female 11 to 15 12:02/M 321 694 3
933 Kennedi Kowalski 01:15:47 10K F Lady Lake Female 11 to 15 12:12/M 340 899 4
1759 Carys Whiteside 01:17:46 10K F Saint Petersburg Female 11 to 15 12:31/M 374 836 5
16 - 19
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
1929 Nathan Shaffer 41:43.1 10K M Orlando Male 16 to 19 6:43/M 8 9 1
1478 Rocco Senia 46:17.7 10K M Rockledge Male 16 to 19 7:27/M 24 28 2
631 Jonah Furukawa 46:18.6 10K M Ocoee Male 16 to 19 7:27/M 25 31 3
1668 John Turner 47:19.1 10K M Clermont Male 16 to 19 7:37/M 31 40 4
921 Cameron Klug 47:20.2 10K M Merritt Island Male 16 to 19 7:37/M 32 42 5
1608 Avery Tangen 53:31.8 10K F Tallahassee Female 16 to 19 8:37/M 37 111 1
2318 Lisa Giovanna 54:53.1 10K F Female 16 to 19 8:50/M 49 236 2
1821 Morgan Youngerman 59:02.6 10K F Tierra Verde Female 16 to 19 9:30/M 88 338 3
703 Madison Guido 01:03:51 10K F Winter Garden Female 16 to 19 10:17/M 146 308 4
642 Hanna Galvis 01:07:20 10K F Casselberry Female 16 to 19 10:50/M 193 641 5
20 - 24
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
548 Daniel Erickson 39:38.8 10K M Lithia Male 20 to 24 6:23/M 4 4 1
2058 Sebastian Ludwig 48:15.2 10K M Orlando Male 20 to 24 7:46/M 39 48 2
837 James Hunter 49:51.6 10K M Windermere Male 20 to 24 8:01/M 44 161 3
1709 Gregory Wagner 52:42.5 10K M Fort Myers Male 20 to 24 8:29/M 75 283 4
1182 John Christophe Neff II 54:15.8 10K M Dayton Male 20 to 24 8:44/M 96 130 5
1490 Kallie Rae Shimel 45:09.1 10K F Ann Arbor Female 20 to 24 7:16/M 5 24 1
686 Shannon Grace 46:20.0 10K F Babcock Ranch Female 20 to 24 7:27/M 7 27 2
1348 Gabby Reiff 46:37.0 10K F Orlando Female 20 to 24 7:30/M 8 36 3
1159 Katherine Morgan 50:53.7 10K F Greenville Female 20 to 24 8:11/M 18 72 4
928 Allison Kort 51:53.2 10K F Orlando Female 20 to 24 8:21/M 23 81 5
25 - 29
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
177 Ian Bordelon 33:45.3 10K M Pensacola Male 25 to 29 5:26/M 1 1 0
1295 Zack Potgeter 37:31.0 10K M Kissimmee Male 25 to 29 6:02/M 3 3 0
1289 Ryan Pond 45:49.8 10K M Winter Garden Male 25 to 29 7:23/M 21 26 1
1983 Scott Cooke 46:09.3 10K M Austin Male 25 to 29 7:26/M 23 33 2
1512 Dylan Sloan 53:15.6 10K M Folkston Male 25 to 29 8:34/M 84 187 3
176 Aryn Bordelon 46:39.9 10K F Pensacola Female 25 to 29 7:31/M 9 34 1
973 Kelsey Lay 48:48.2 10K F Tampa Female 25 to 29 7:51/M 11 51 2
378 Chelsea Curto 51:57.1 10K F Winter Park Female 25 to 29 8:22/M 25 82 3
1029 Natalie Luttenberger 52:09.8 10K F Bradenton Female 25 to 29 8:24/M 26 88 4
40 Amanda Alspach 53:15.1 10K F Orlando Female 25 to 29 8:34/M 33 104 5
30 - 34
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
2136 Thomas Wiese 36:02.5 10K M Kissimmee Male 30 to 34 5:48/M 2 2 0
1310 Michael Psolla 41:04.8 10K M Woodridge Male 30 to 34 6:37/M 6 7 1
1102 Matthew McHugh 42:05.9 10K M Tampa Male 30 to 34 6:47/M 10 11 2
334 Ben Compton 46:02.3 10K M Tampa Male 30 to 34 7:25/M 22 35 3
1416 Matthew Runnals 47:51.8 10K M Longwood Male 30 to 34 7:42/M 37 46 4
628 Amanda Froehlich Chow 40:30.0 10K F Clavet Female 30 to 34 6:31/M 1 5 0
1425 Sherre Sachar 45:22.3 10K F Orlando Female 30 to 34 7:18/M 6 22 1
424 Camille Deramo 46:52.0 10K F Acworth Female 30 to 34 7:33/M 10 37 2
1108 April Meadows 49:00.5 10K F Jacksonville Female 30 to 34 7:53/M 13 50 3
1019 Brianna Love 49:58.7 10K F Naples Female 30 to 34 8:03/M 15 55 4
35 - 39
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
647 Rick Gausche 41:07.7 10K M Tampa Male 35 to 39 6:37/M 7 8 1
322 Julian Clause 43:51.0 10K M Toms River Male 35 to 39 7:03/M 13 18 2
1116 Rene Mendoza 45:01.5 10K M Miramar Male 35 to 39 7:15/M 18 23 3
1144 Joshua Mixon 47:47.4 10K M Okeechobee Male 35 to 39 7:41/M 35 44 4
1100 Donald McGinn 49:56.2 10K M Pensacola Male 35 to 39 8:02/M 45 56 5
1622 Rebecca Thacker 49:25.6 10K F Islamorada Female 35 to 39 7:57/M 14 119 1
1178 Pypper Namikas 50:50.5 10K F San Antonio Female 35 to 39 8:11/M 17 76 2
316 Michelle Cirilli 51:10.0 10K F Pennsauken Female 35 to 39 8:14/M 20 71 3
340 Becky Conway 51:55.7 10K F Orlando Female 35 to 39 8:21/M 24 170 4
1218 Jamie Owen 52:12.7 10K F Ocoee Female 35 to 39 8:24/M 27 90 5
40 - 44
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
2090 Hugh Owen 40:28.7 10K M Arlington Male 40 to 44 6:31/M 5 20 0
827 Vince Huang 41:47.1 10K M Beverly Hills Male 40 to 44 6:43/M 9 10 1
2195 Brett Clark 42:20.0 10K M Orlando Male 40 to 44 6:49/M 11 12 2
826 Eugene Huang 43:51.9 10K M Beverly Hills Male 40 to 44 7:04/M 14 15 3
725 Morgan Hall 44:12.0 10K M Syracuse Male 40 to 44 7:07/M 16 19 4
1977 Amy Chacharone 44:44.2 10K F Worcester Female 40 to 44 7:12/M 4 21 0
328 Tracey Cole 48:51.7 10K F Pinetta Female 40 to 44 7:52/M 12 49 1
214 Michele Brown 51:08.1 10K F Jackson Female 40 to 44 8:14/M 19 77 2
1293 Renee Porteous 52:59.7 10K F Lake Mary Female 40 to 44 8:32/M 31 98 3
1975 Sheila Carrillo-Alma 53:57.8 10K F Aguadilla Female 40 to 44 8:41/M 41 247 4
45 - 49
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
1974 Chris Carrier 45:35.4 10K M Roswell Male 45 to 49 7:20/M 20 65 1
2135 Dave Werner 46:35.8 10K M Orlando Male 45 to 49 7:30/M 28 32 2
1010 Rob Loeffler 47:01.7 10K M Sarasota Male 45 to 49 7:34/M 29 38 3
1045 Mel Malo 47:28.2 10K M Delray Beach Male 45 to 49 7:38/M 33 41 4
1508 Justin Skoretz 47:54.4 10K M Sanford Male 45 to 49 7:43/M 38 45 5
12 Allison Abbott 43:00.4 10K F Shorewood Female 45 to 49 6:55/M 2 13 0
1091 Amy McCarley 43:17.8 10K F Winter Park Female 45 to 49 6:58/M 3 14 0
954 Karen Lampert 51:39.5 10K F Delray Beach Female 45 to 49 8:19/M 21 78 1
907 Tasha Kessler 52:43.6 10K F Louisa Female 45 to 49 8:29/M 29 91 2
1671 Claire Tutt 52:55.6 10K F Longwood Female 45 to 49 8:31/M 30 97 3
50 - 54
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
1563 Jason Stevens 43:52.9 10K M Worthington Male 50 to 54 7:04/M 15 16 1
1591 Daniel Sutton 50:22.4 10K M Chesapeake Male 50 to 54 8:06/M 52 58 2
34 Kevin Allen 50:57.9 10K M Butler Male 50 to 54 8:12/M 59 66 3
2189 Diego Matas Morilla 50:59.4 10K M Torrelodones Male 50 to 54 8:12/M 60 155 4
1212 Chris Olson 51:03.0 10K M Shorewood Male 50 to 54 8:13/M 63 74 5
1612 Michele Tanski 52:43.1 10K F Winter Garden Female 50 to 54 8:29/M 28 94 1
303 Laura Chevalier 53:28.5 10K F Beaver Falls Female 50 to 54 8:36/M 35 105 2
545 Megan English 53:33.7 10K F Winter Park Female 50 to 54 8:37/M 38 208 3
1303 Denise Preneta 56:06.5 10K F Shelton Female 50 to 54 9:02/M 58 149 4
1524 Kristen Smith 56:16.8 10K F Waxhaw Female 50 to 54 9:03/M 61 154 5
55 - 59
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
449 Buddy Dolan 45:26.6 10K M Wiindermere Male 55 to 59 7:19/M 19 25 1
732 Mark Hamilton 46:21.7 10K M Fayetteville Male 55 to 59 7:28/M 26 29 2
2052 Gustavo Llamas 47:29.1 10K M Orlando Male 55 to 59 7:39/M 34 43 3
1751 Ken Whipple 52:23.3 10K M Altamonte Springs Male 55 to 59 8:26/M 71 92 4
505 John Donoghue 52:59.8 10K M Celebration Male 55 to 59 8:32/M 77 99 5
664 Diane Gifford 53:31.4 10K F Santa Rosa Female 55 to 59 8:37/M 36 106 1
654 Julie Gennarino 56:41.3 10K F Orlando Female 55 to 59 9:07/M 65 267 2
55 Deborah Asquith 59:19.8 10K F Preston Female 55 to 59 9:33/M 90 225 3
343 Patty Coogan 01:00:34 10K F Norfolk Female 55 to 59 9:45/M 107 335 4
1411 Brenda Rudan 01:02:29 10K F Mt Dora Female 55 to 59 10:04/M 129 411 5
60 - 64
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
1933 Will Simmons 53:02.8 10K M Hudson Male 60 to 64 8:32/M 78 100 1
603 Hans Flick 55:37.3 10K M University Park Male 60 to 64 8:57/M 115 139 2
955 Mitchell Lampert 55:44.9 10K M Delray Beach Male 60 to 64 8:58/M 118 141 3
794 Louis Himmelhaver 55:58.0 10K M Lanesville Male 60 to 64 9:00/M 126 146 4
191 Hayden Branch 55:58.8 10K M Windermere Male 60 to 64 9:01/M 127 147 5
2142 Karon Woodcock 58:44.3 10K F Marietta Female 60 to 64 9:27/M 87 217 1
800 Jean Hobson 01:01:35 10K F Clermont Female 60 to 64 9:55/M 123 419 2
368 Galina Crosby Creese 01:02:56 10K F Orlando Female 60 to 64 10:08/M 131 385 3
1050 Sandra Mantzaris 01:08:34 10K F Winter Park Female 60 to 64 11:02/M 207 561 4
714 Pattie Gureck 01:09:50 10K F Winter Garden Female 60 to 64 11:14/M 231 551 5
65 - 69
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
709 Jim Gullo 52:42.3 10K M Williamsburg Male 65 to 69 8:29/M 74 96 1
122 Larry Behrens 01:02:32 10K M Ponte Vedra Male 65 to 69 10:04/M 232 280 2
615 Paul Fournier 01:06:57 10K M Gurnee Male 65 to 69 10:47/M 298 500 3
1208 Rodrigo Ocampo 01:22:32 10K M Orlando Male 65 to 69 13:17/M 493 992 4
1801 Tom Wood 01:27:09 10K M Atlantic Beach Male 65 to 69 14:02/M 543 1114 5
396 Mary Davila 01:06:17 10K F Orlando Female 65 to 69 10:40/M 180 486 1
710 Martha Gullo 01:08:19 10K F Williamsburg Female 65 to 69 11:00/M 206 526 2
2072 Sharon Moore 01:14:57 10K F Ponte Vedra Beach Female 65 to 69 12:04/M 323 703 3
550 Marie Esposito 01:32:54 10K F Orlando Female 65 to 69 14:57/M 708 1328 4
2012 Nurys Gonzalez 01:33:09 10K F Davie Female 65 to 69 15:00/M 712 1308 5
70 - 74
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
813 James Holzhausen 01:28:16 10K M St. Cloud Male 70 to 74 14:12/M 559 1218 1
508 Dan Doty 01:33:38 10K M Orlando Male 70 to 74 15:04/M 606 1317 2
830 William Hudgens 01:38:41 10K M Mcrae Male 70 to 74 15:53/M 666 1490 3
282 Bob Cashion 01:48:05 10K M Marietta Male 70 to 74 17:24/M 726 1736 4
1794 Cecelia Wodrich 01:15:17 10K F Buchanan Female 70 to 74 12:07/M 328 787 1
990 Yolanda Letzkus 01:47:00 10K F Kissimmee Female 70 to 74 17:13/M 996 1700 2
75 - 79
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place
1694 Charles Veurink 01:19:33 10K M Winter Park Male 75 to 79 12:48/M 461 895 1
1014 Dolores Longo 01:37:30 10K F Fort Pierce Female 75 to 79 15:42/M 819 1491 1
80 - 120
Bib Name Chip Elapsed Division Gender City Age Group Pace Time Gender Place Div Place Age Place

Race Info

Participants:
1977
Last Updated:
2/1/2020 1:42:01 PM

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

10K - 1977


Male
Total Finishers Avg Pace
785 13:34

Female
Total Finishers Avg Pace
1192 14:34

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction